RPP BASA SUNDA ABAD 21 KELAS X (PANGAJARAN DONGENG)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah
:
SMA Negeri 9 Bandung
Mata Pelajaran
:
BAHASA SUNDA
Kelas / Semester
:
X/ Ganjil
Materi Pokok
:
Dongeng
Alokasi Waktu
:
4 JP ( 2X Pertemuan)

A.     Kompetensi Inti (KI)

KI 1 dan KI 2
1.              Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya.
2.              Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, santun, peduli, dan percaya diri dalam berinteraksi dengan keluarga, teman, guru, dan tetangganya serta cinta tanah air.

KI 3.  Memahami, menerapkan, menganalisis dan mengevaluasi pengetahuan faktual, konseptual, prosedural, dan metakognitif pada tingkat teknis, spesifik, detil, dan kompleks berdasarkan rasa ingin tahunya tentang (a) ilmu pengetahuan, (b) teknologi, (c) seni, (d) budaya, dan (e) humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah.

KI 4.  Menunjukkan keterampilan menalar, mengolah, dan menyaji secara (a) efektif, (b) kreatif, (c) produktif, (d) kritis, (e) mandiri, (f) kolaboratif, (g) komunikatif, dan (h) solutif, dalam ranah konkret dan abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah, serta mampu menggunakan metode sesuai dengan kaidah keilmuan.

B.     Kompetensi Dasar dan Indikator

Kompetensi Dasar
Indikator Pencapaian Kompetensi

3.5. Membandingkan jenis dongeng berdasarkan struktur, unsur kebahasaan dan fungsi sosial.


10.3.5.1 Mengidentifikasi dongeng dan jenis dongeng
10.3.5.2  Menganalisis struktur  dan unsur kebahasaan dalam teks dongeng.
 10.3.5.3  Membandingkan jenis dongeng.

4.5. Menampilkan berbagai jenis dongeng dengan cara ngadongeng, monolog, dramatisasi.

10.4.5.1 Menerapkan nilai-nilai moral yang terkandung dalam  jenis - jenis dongeng  dalam kehidupan sehari-hari.
10.4.5.2 Mempraktikan salah satu jenis dongeng yang telah disiapkannya dengan cara ngadongeng, monolog, dramatisasi.


C.    Tujuan Pembelajaran
Setelah membaca dan mengamati teks dongeng, peserta didik diharapkan :
a.       Membandingkan jenis dongeng berdasarkan struktur, unsur kebahasaan dan fungsi sosial.
b.      Menampilkan berbagai jenis dongeng dengan cara ngadongeng, monolog, dramatisasi.

D.    Materi Pembelajaran (Fakta, Konsep, Prinsip, Prosedur)
1)      Fakta
·      Beberapa contoh teks carita dongeng.
2)      Konsep
·      Struktur dan Unsur kebahasaan teks dongeng.
·      Klasifikasi cerita dongeng.
3)      Prinsip
·      Karakteristik ceritra dongeng.
·      Ciri-ciri cerita dongeng.
4)      Prosedur
·      Penyampaian cerita dongeng.

E.     Metode Pembelajaran
1)      Pendekatan: Pembelajaran Saintifik.
2)      Metode: Discovery Learning,  Project Based Learning.
3)      Teknik: diskusi, penugasan, tanya jawab.

F.     Media Pembelajaran
1)      Proyektor
2)      Teks carita dongeng
3)      Laptop/ Notebook

G.      Sumber Belajar

1.        Buku Paket kelas X
2.        Buku Kumpulan Dongeng Utara - Utari jeung dongeng-dongeng sunda lianna, pengarang Ki Umbara, penerbit Kiblat Buku Utama, Bandung.
3.        Nyutat ti Majalah Walanda,  TIJDSCHRIFT voor INDISCHE  TAAL, LAND EN VOLKENKUNDE, wedalan taun 1872.  Dongeng Sunda Buhun ieu dikukumpul ku J.A. UILKENS, mangrupa  carita ra’yat urang Ciamis. [Dicutat tina blog ”Kumpulan Carita jeung Dongeng”].
4.        Internet








H.      Langkah-langkah Pembelajaran
Kegiatan
Langkah-langkah Pembelajaran
Alokasi Waktu
Kompetensi Abad 21
Pendahuluan
a.    Guru menyapa dan mempersiapkan peserta didik dalam pembelajaran dengan berdoa, melihat kerapihan dan kebersihan kelas serta menanyakan presensi hari itu.
b.    Guru memberikan apersepsi dan memotivasi peserta didik, dengan memperkenalkan tempat-tempat yang ada hubungan dengan dongeng.
c.    Guru membagi kelompok dengan anggota 4 orang masing-masing kelompok.
d.   Guru menjelaskan tujuan pembelajaran yang dikembangkan dalam pembelajaran teks cerita dongeng.

15’


Character Building









Inti
Pertemuan 1
Mengamati:
· Membaca dan mengamati beberapa contoh dongeng.
· Mengamati dan memahami unsur-unsur dongeng.

Mempertanyakan:
·   Bertanya jawab isi dari contoh dongeng.

Mengeksplorasi:
·   Mencari informasi/ referensi tentang cara membacakan atau mendongeng dari berbagai sumber.
·   Mencari kata-kata sulit dan menemukan artinya dalam kamus.

Mengasosiasikan:
·    Membandingkan berbagai contoh teks cerita dongeng.
·    Mengevaluasi dan mendiskusikan kaidah teks cerita dongeng.


Mengkomunikasikan:
·    Menyampaikan cerita dongeng secara lisan.

Pertemuan 2
Mengamati:
· Membaca dan mengamati beberapa contoh dongeng.
·Mengamati dan memahami cara pembacaan dongeng.

Mempertanyakan:
·   Bertanya jawab tehnik   mendongeng.

Mengeksplorasi:
·   Mencari informasi/ referensi tentang cara membacakan atau mendongeng dari berbagai sumber.
·   Mencari kata-kata sulit dan menemukan artinya dalam kamus.

Mengasosiasikan:
·    Mengevaluasi dan mendiskusikan kaidah bercerita dongeng.

Mengkomunikasikan:
·    Menyampaikan cerita dongeng secara lisan.

60’


Literacy






Critical Thinking














Colaboration





Communication





Literacy




Critical Thinking












Colaboration
Communication



Creativity
Communication
Penutup
a.  Peserta didik dengan panduan guru menyimpulkan pembahasan tentang struktur dan ciri-ciri cerita dongeng.
b.  Peserta didik memberikan umpan balik dengan mengajukan pertanyaan tentang teks dongeng dengan tatakrama Sunda.
c.   Guru menyampaikan informasi pembelajaran yang akan datang.
d.  Pembelajaran diakhiri dengan do’a dan salam.

10’
Colaboration
Communication


Critical Thinking




Character Building



I.       Penilaian Pembelajaran

1.   Jenis/Teknik penilaian
a.       Tes dan Non-tes
2.   Bentuk Penilaian
a.       Tes Tulis Uraian
b.      Unjuk kerja
3.   Instrumen Penilaian
a.    Soal Uraian

Indikator Pencapaian
Tehnik Penilaian
Bentuk
Penilaian
Instrumen
10.3.5.1 Mengidentifikasi jenis dongeng
10.3.5.2  Menganalisis struktur  dan unsur kebahasaan dalam teks dongeng.



Tes
Uraian
1. Sebutkeun  unsur intrinsik anu aya dina dongéng ”Nini - nini Malarat jeung Deleg Kasaatan?
1.   Tema
2.   Tokoh
3.   Alur
4.   Latar/tempat kajadian
5.   Amanat
10.4.5.1 Menceritakan kembali isi dongeng yang dibacanya.
Non-tes
Unjuk Kerja
Pék ku hidep caritakeun deui eusi dina dongeng “Nini-nini Malarat jeung Deleg Kasaatan”.




Kunci Jawaban
No.
Alternatif jawaban
Skor
1.
2.
3. 
4.

5.

Temana jalma nu sabar meunang kabagjaan.
Tokohna nyaéta nini-nini,lauk deleg,tatangga nini-nini.
Alur maju.
Tempat kajadianna di imah nini-nini,tegal kaso, imah tatangga nini-nini.
Amanatna nya eta kudu percaya ka gusti Allah, ulah sirik ka batur, kudu sabar dina sagala kaayaan.
10-20
10-20
10-20

10-20

10-20

4.      Pedoman Penilaian
a. Penilaian Pengetahuan (NP)
·         Skor Nomer 1              = 1020
Skor maksimal             = 20
·         Skor Nomer 2             = 1020
Skor maksimal             = 20
·         Skor Nomer 3              = 10 - 20
Skor maksimal = 20
·         Skor Nomer 4              = 10 - 20
Skor maksimal = 20
·         Skor Nomer 5              = 10 - 20
Skor maksimal = 20











b.      Pedoman Pen-skoran
No.
Nama Siswa
Aspek yang Dinilai
Skor
Basa
Pasemon
Lentong
4
3
2
1
4
3
2
1
4
3
2
1
1.
AGUNG SAPUTRA













2.
AIKO KAYLA PUTRI ZAKI













3.
ALIF FATHAN AULIARAHMAN













4.
ANISA NUR FADHILAH













5.
AZMI LUTHFIYAH SUDRAJAT













6.
DANIEL CRISTOPHER SASTRA ALAM PUTRA













7.
DHIYA ATHAYA KHANSA













8.
ELSA ANGGRAENI













9.
FAHMI IBRAHIM













10.
FIKRI NUR RAHMAN














Keterangan Skor :                                       
Masing-masing kolom diisi dengan kriteria
4    =     Baik Sekali
3    =     Baik
2    =     Cukup
1    =     Kurang

Nilai = Skor perolehan x 100
            Skor maksimal

Keterangan:
Sangat Baik           (A)    :  86 – 100
Baik                       (B)    :  71 – 85
Cukup                   (C)    :  56 – 70
Kurang                  (D)    :  ≤ 55

c.       Lembar Penilaian Sikap
Nama
Siswa
Sikap yang Diamati
Santun
Disiplin
Jujur
Peduli
Semangat
Kerja Sama
Tanggung Jawab
AGUNG SAPUTRA







AIKO KAYLA PUTRI ZAKI







ALIF FATHAN AULIARAHMAN







ANISA NUR FADHILAH







AZMI LUTHFIYAH SUDRAJAT







…….







LAMPIRAN TEKS DONGENG

Nini-Nini Malarat Jeung Deleg Kasaatan

Jaman baheula aya nini-nini nu kacida malaratna. Papakéanana geus butut sarta laip, disampingna ogé ngan ukur bisa nutupan orat.  Kitu deui dahar leueutna salawasna ngan sapoé sakali baé, malah-malah sakapeung mah sapoé dua poé henteu manggih-manggih sangu, ngan ukur nginum cai wungkul.  Ari buburuh dederep henteu kaduga jeung geus henteu laku, wantu-wantu enggeus kolot kurang tanagana.
Imahna ge nyempil, ditangkodkeun kana tonggong imah baturna, kitu ogé hateupna bilikna geus balocor, henteu aya pisan anu daék nulung mangngoméankeun, ku tina henteu boga sanak baraya, sumawona anak incu, éstuning nunggul pinang.
Ari éta nini-nini téh sakitu nya kokolotanana henteu pisan nyaho ka Gusti Allah, tong boro ngalampahkeun téa kana paréntahna, jenenganana ogé henteu apal, pangrasana ieu bumi jeung langit téh jadi sorangan baé, euweuh anu midamel.
Dina hiji mangsa éta nini-nini geus dua poé henteu manggih kadaharan. Manéhna ngarasa lapar kacida. Ti dinya manéhna tuluy ngajentul di imahna bari humandeuar pokna, “Aduh, cilaka teuing diri aing ieu, nya ayeuna paéh langlayeuseun téh”.
Sanggeus ngomong kitu téh jung manéhna indit ka tegal, néangan dangdaunan atawa bongborosan nu ngeunah dihakan, keur tamba ulah langlayeuseun teuing.  Geus kitu bral leumpang ngajugjug ka tegal kaso, anu deukeut kana talaga, sarta di sabeulahna deui aya walungan gedé.
Barang datang ka dinya, éta nini-nini téh manggih lauk deleg pirang-pirang, rék pindah ti walungan ka talaga.  Sanggeus nepi kana tengah-tengah éta tegal deleg teh kabeurangan, panon poé geus kacida teuing panasna, jadi deleg kabéh kagaringan, awakna seuseut nepi ka henteu bisa maju leumpangna. 
Di dinya éta nini-nini téh bungah kacida, pikirna geus tangtu manggih untung meunang lauk pirang-pirang boga keur nukeuran sangu.  Tapi manéhna héran neuleu aya hiji deleg, anu panggedéna ti sakabéh baturna, jeung deui leumpangna ogé pangheulana, kawas-kawas nu jadi ratuna sarta bisaeun ngomong, pokna, “Yaa Allah kuring neda hujan!  Yaa Allah kuring neda hujan!”  Kitu baé omongna bari tatanggahan ka luhur.
Barang geus kira-kira satengah jam lilana, datang hujan gedé naker mani cileungcangan. Ti dinya éta deleg barisaeun deui leumpang, tuluy kebat meuntas ka talaga. Ari nini-nini téh datang ka ngadégdég awakna tina bawaning tiris kahujanan sarta léngoh balikna teu barang bawa.
Kacaritakeun éta nini-nini téh sanggeus datang ka imahna tuluy mikir bari ngomong di jero haténa, “Ih boa lamun aing ogé neda widi ka nu ngaran Allah téh, meureun dipaparin, ari piomongeunana mah nya cara deleg téa baé, ngan bédana aing  mah rék neda duit.”
Ti dinya éta nini-nini ség baé tapakur di imahna, bari ngomong tatanggahan ka luhur nurutan sakumaha kalakuan deleg téa. “Yaa Allah kuring neda duit! Yaa Allah kuring neda duit!” Kitu baé omongna teu eureun panedana ka gusti Allah, geus teu aya pikiran deui ka nu séjén.
Ari jalma anu imahna di tangkodan ku imah nini-nini téh, banget ngéwaeunana, ku sabab gandéng jeung bosen, unggal poé unggal peuting ngadéngékeun omongna éta nini-nini, ngan kitu baé, taya pisan répéhna. Tuluy baé nyentak ka nininini téh pokna, “Nini! Répéh aing gandéng, ngan kitu baé euweuh deui kasab, moal enya Allah téh sumping ka dieu, méré duit ka manéh. Jeung kitu baé mah anggur ngala suluh, ngala daun ka leuweung, meureun aya hasilna. Jeung deui, lamun manéh henteu beunang dicarék, geura undur baé imah manéh ulah ditangkodkeun ka imah aing.” Tapi ku si nini teu dipaliré.
Barang geus nepi ka lima poéna, anu boga imah téh beuki kacida garétékeunana, henteu beunang dicarék, sarta dititah undur henteu los. Ti dinya éta jalma tuluy nyokot karung goni beunang ngeusian ku beling datang ka pinuh sarta dipékprékan, supaya jejel ambeh beurat. Niatna rék dipaké ngabobodo ka nini-nini téa, sina dinyanaan duit paparin Allah ragrag ti luhur, jeung sugan nyeurieun ditinggang tonggongna ku éta karung ambeh kapok moal ngomong kitu-kitu deui.
Kira-kira geus wanci sareupna ku éta jalma karung téh dibawa naék ka para, tuluy diponcorkeun ditindihkeun ka handap mener kana tonggongna. Nini-nini téh kalenger tina bawaning nyeri. Ana geus inget, nénjo aya karung ngadungkuk teh kacida atoheunnana, panyanana nya éta karung duit, paparin ti Allah.
Geus kitu karung téh disembah ku nini-nini téh bari ngomong kieu, “Nuhun Allah! Nuhun! Naha loba-loba teuing maparin duit téh, mana ari keur Ajengan, aya kénéh nun?” Ti dinya tuluy geuwat dibuka. Geus kitu kersana Nu Agung, dumadakan éta beling kabéh jadi duit.
Ti wates harita éta nini-nini téh jadi sugih teu kinten-kinten. Kitu deui dipikanyaah ku tatanggana jeung tambah alus budina, suka tutulung ka jalma-jalma nu miskin, sumawonna ka nu keur kasusahan, margi ngaraskeun ka dirina basa keur malarat kénéh.
Kacaritakeun éta jalma anu méré karung beling téa, kabitaeun naker neuleu éta nini-nini téa jadi beunghar lantaran dibobodo karung beling ku manéhna.  Geus kitu boga niat hayang nurutan.
Ti dinya tuluy nganjang, ménta dibales ku éta nini-nini téa sina nindih ku karung beling ka manéhna, pokna, “Nini sabenerna éta duit téh asalna beling beunang kula ngarungan, dipaké ngabobodo ka sampéan, kusabab satadina kaula kesel ngadéngékeun anjeun ngomong baé nyuhunkeun duit ka Allah, tatapi éta beling dumadakan jadi duit kabéh.  Ku kituna ayeuna kaula rék neda dibales ku sampéan, hayang ditinggang ku karung beling, tangtu bakal jadi duit ogé cara nu geus kalampahan, tatapi kaula mah hayang ditinggang ku dua karung, nu galedé, ambeh kaula leuwih beunghar manan nini.”
Wangsul nini téh, “Hadé, heug baé geura tapakur, cara kaula baréto”.
Ti dinya éta jalma téh tuluy balik. Sadatang ka imahna heug baé tapakur nurutan sakumaha polahna nini-nini téa, sarta ngomong, pokna, “Yaa Allah kuring neda duit! Yaa Allah kuring neda duit!”  Kitu baé omongna, jeung pikirna ujub kacida nangtukeun yén bakal meunang duit ti Allah dua karung goni parinuh.
Barang geus nepi ka lima poéna, nini-nini téh tuluy ka imahna éta jalma nu keur tapakur téa, bari mawa dua karung beling beunang mékprékan, sarta tuluy dibawa naék ka para, ti dinya heug éta dua karunganana ditindihkeun kana tonggongna si jelema.
Barang blug ninggang, sek baé kapaéhan, malah-malah tulang tonggongna nepi ka potong. Sanggeus inget geuwat ménta parukuyan ka pamajikanana, heug karung téh dikukusan, ari mentas dikukusan tuluy disembah, bari ngomong nurutan cara omong nini-nini téa, pokna, “Nuhun Allah! Nuhun! Naha maparin duit réa-réa teuing, mana ari keur Ajengan? Aya deui?”
Barang geus tamat ngomong karungna dibuka, béh beling kénéh baé henteu daékeun jadi duit. Ti dinya kacida hanjakaleunana datang ka ngalembah rék ceurik tina bawaning aral, ség baé bijil omongna suaban ngahina ka Gusti Allah, pokna, “Ih naha Allah téh wét pilih kasih, dipangnyieunkeun duit sawaréh! Ari kaula henteu! Jeung deui kumaha, naha Allah téh geus diganti deui? da nu baréto mah bisa nyieun duit ku beling, ari Allah nu jeneng ayeuna bet henteu bisaeun?”
Ti wates harita éta jalma gering heubeul pisan nyeri cangkéng, tatamba kapirang-pirang dukun. Tina aya kénéh berkah Allah bisa cageur ogé, tatapi tanpadaksa, jadi bongkok tonggongna, datang ka henteu kuat nyiar kahirupan rosa-rosa. Lawas-lawas manéhna jadi malarat cara nininini téa, kawas-kawas jadi tépa malaratna éta nini ka éta jalma téa. ***

Nyutat ti Majalah Walanda,  TIJDSCHRIFT voor INDISCHE  TAAL, LAND EN VOLKENKUNDE, wedalan taun 1872.  Dongeng Sunda Buhun ieu dikukumpul ku J.A. UILKENS, mangrupa  carita ra’yat urang Ciamis. [Dicutat tina blog ”Kumpulan Carita jeung Dongeng”]


****

Komentar

Posting Komentar

Postingan populer dari blog ini

Diajar Basa Sunda (Basic)

RPP BASA SUNDA KELAS X ABAD 21 (PANGAJARAN 1 TERJEMAHAN)